párové orgány PLÍCE, TLUSTÉ STŘEVO.

🍁 Co nám přináší podzim? 🍁

V přírodě se vše začíná zpomalovat, zasychat a zavírat se dovnitř, shromažďovat energii na zimní období.

Je to období moudrosti, klidu, vyváženosti, harmonie a z pohledu na život člověka symbolizuje zralost ,,nádherná léta života"

Podzim bývá suchý, z počátku teplý, větrný, ale přibývá na síle chlad a vlhko. Proto se v tomto období v rámci Tradiční Čínské Medicíny a čínské dietetiky ☯ nedá jednotně určit, proto by jsme se měli řídit podle těla a teplot.

Je charakterizován vnějším úpadem přírody a to v mnoha klimatech usycháním a ochlazením.

Přirozeným pohybovým jevem podzimu je ,,směr dovnitř" tzn. že jangová energie klesá a objevuje se malý jin a energie těla se hromadí uvnitř.

Vnitřní vyrovnanost a klid v těle podporují potraviny se vzestupným pohybem a kyselou chutí, jako např. jablka.

K podzimu se z pohledu TČM ☯ patří element Kovu, kde jsou párové orgány PLÍCE, TLUSTÉ STŘEVO.

Období kovu/podzimu trvá od půlky záři do půlky listopadu a měli by jsme věnovat více pozornosti právě těmto dvěma orgánům, protože mohou být více náchylnější na oslabení než kdykoliv jindy, včetně toho, že pokud již byli předtím v oslabení, ale jejich signály ještě nebyli tolik zřejmé, tak v tomto období se může jejich oslabení výrazně projevit.

Proto by jsme, již v rámci prevence, měli zahájit OČISTU STŘEV, OBNOVU střevní mikroflóry a tím tak i podporu IMUNITY a podpořit celý DÝCHACÍ systém samozřejmě ideálně s pomocí fytopreparátů.

Mezi takové např. patří Factor Base, která se synergicky zaměřuje na oba orgány....udělá důkladnou očistu, je to takový ,,kartáč střev" a díky Pukléřce Islandské, kterou obsahuje v extraktu, tak velmi blahodárně působí na FUNKCI plic.

🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿

Nu a z pohledu čínské dietetiky....

z podzimních potravin pro podporu vybírejte:

Mírně ostré a energeticky teplé, které kompenzují nástup vnějšího chladu těmi jsou Oves, jáhly, kukuřice, rýže, mrkev, pórek, ředkvičky, květák, hovězí, jehněčí

Při větším chladu, třesu či začátku nachlazení volte ostré příchutě. Stimulují oběh čchi a rychle přivádí na povrch obrannou energii

česnek, skořice, chilli, zázvor, cibuli

Pokud převládá sucho, měli by být použity zvlhčující potraviny a také mírně sladkén apř. hruška, tofu, arašídy

Prevencí sucha jsouh ouby, ořechy a semena.

Při vnější vlhkosti by měli být použity teplé suché potraviny pro podporu středního ohřívače (jáhly, rýže) a plic (ostré koření, které transportují vlhkost a odstraňují potíže s hlenem)

❗ Vyhýbat by jsme se měli tučným a mastným potravinám a chladným nebo studeným mléčným výrobkům, které zatěžují slezinu, způsobují vlhkost a potíže s hlenem ( bronchitida, sinusitida) zvláště během mokrého počasí. ❗

Dagmar Čistecká 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky